Değerli takipçilerim, beni yakından tanıyanlar ne kadar eski bir internet kullanıcısı olduğumu iyi bilirler. Anlayanlar açısından söyleyeyim ICQ numarası 4 haneli olan kişilerdendim. Akranlarım MIRC programlarında CHAT yaparken ben Front Page te web sayfası yapmaya çalışanlardanım.

Alan adı kayıtları ve değişik portallar derken kişisel ve kurumsal web sayfaları hazırlayarak iyi paralar da kazandığımı söyleye bilirim. Aslında birkaç değişik örnekler vereyim. Bağlantı hızları 56 K lar dayken Hasan MİRZALOĞLU kardeşimle ortak bir şekilde henüz sahibinden.com ortada yokken emlakcity.comotocity.comasmalikonak.com un takipcisini yazsam inanmazsınız sanırım, bu projelerin hepsini bir dönem yaptık ve paralar kazandık. İşi geliştiremedik, yenilikleri yakalayamadık, okul, iş, farklı gündemler derken çok önemli bir sektörü kaçırdık elimizden diyebilirim. Yani şöyle anlatayım Natro.com un sahipleri ziyaret ettiğimde ‘çok da saygı duyarımHüseyin Caymaz ve Tolga Kabakcı Mecidiyeköy de ufacık bir ofiste 2-3 sunucu ile mücadeleden buralara geldiler.

Diyeceksiniz ki WordPress e nasıl bağlayacaksın. Yazılım ve donanım teknolojisi öyle hızlı gelişiyor ve değişiyor ki 3 ay ara verdiğiniz de kafanız karışıyor, 3 yıl ara verdiğinizde taca çıkıyorsunuz. Bizim bilmem kaç bin satır kod ile yaptığımız işler bugün bir msql veri tabanı, bir php tabanlı Linux sunucu, kur bir WordPress, al bir hazır Tema, zaten 10 profesyonel eklenti ile web sayfanız 10 üzerinden 8 i alır. Geri kalan güncellemeler ve takip. İşte bunları bu kadar kolay hale getiren sistemlerden sadece bir tanesi WordPress. Biraz internet ve Blog hevesi olanlar için tavsiyem bir an önce WordPress dünyasına girmeleri. Nereden başlarım diyenleri duyar gibiyim. Sizlere bir liste yazacağım. Eğer sıkılmadan bu listedekileri Google amcadan bakarak inceler ve bazı videoları da Youtube abi den izlerseniz, bir bakmışsınız ki WordPress kurulumu için Natro.com dan bir alan adı ve bir Hosting almışsınız. 🙂 Başlayalım.

Hiç Bir Bilgisi Olmayanlar İçin Blog Ve WordPress Öğrenme

  1. Alan adı nedir ( Domain ) ve ne işe yarar ? Nereden ve nasıl satın alırım?  selcukuzun.com.tr bir alan adıdır. Natro.com benim tercihim.
  2. Arama motoruna bilmeyenler için hosting nedir ve nasıl çalışır ? Nereden ve nasıl satın alırım ? Natro.com benim tercihim.
  3. DNS nedir ve ne işe yarar ?
  4. Bir alan adını aldığım hosting e  nasıl bağlarım. Bazı firmalar artık hosting aldığınızda size alanadı hediye ediyorlar. Bu bir kolaylık olabilir fakat siz yine de ayrı ayrı uğraşın ki süreçleri yaşayarak öğrenmiş olursunuz.
  5. WordPress nedir ve nasıl çalışır ?
  6. WordPress dersleri o kadar çok ki youtube.com da. Şimdi size bir link vereceğim. Hiç bilmeyenler için bu linke tıklayın ve başlayın. Ama sakın yukarıda yazdıklarımı araştırmadan başlamayın. Üşenmeyin ve araştırın. Okuyun ve dinleyin. Sabırlı olun ve yılmayın. Her şey çok güzel olacak.