80’li yıllar tüm dünya için özel yıllardı. Fakat Türkiye için bu yıllar daha bir özeldi. Çünkü şimdi listeleyeceğimiz çizgi filmler ile birlikte 80’li yıllarda çocuk olanlar bizi çok iyi anlayacaklar. İşte 80’li yılların en güzel çizgi filmleri.

Bu Resim Galerisini Sizler İçin Oluşturdum. Çok zamanımı aldı. Fakat Değdi.

Heidi – 1981
Heidi 80’li yıllara ait en güzel çizgi filmlerden bir tanesiydi. Heidi, aslen İsviçreli yazar Johanna Spyri’nin Heidi kitabından uyarlamaydı. İlk olarak TRT’de yayınlanan Heidi, Alplerde dedesinin yanında birçok macera yaşardı. Şimdi olsa yine izlenir!

heidi

Yakari – 1983
Yakari de tıpkı Heidi gibi çizgi romandan uyarlama bir çizgi film. 1983 yılında gösterime giren ve Kızılderili bir çocuğun maceralarını anlatan Yakari, hayvanlarla konuşabiliyordu. En iyi dostları Rainbow ve Şimşek adlı atıydı.

yakari

He – Man – 1983
İşte çocukluğumuzun efsanelerinden bir tanesi! Müziği ve ‘Güç bende artık!’ cümlesi ise akıllarımızda kalanlardandı. 83 ve 85 yılları arasında gösterime giren He-Man, İskeletor’a karşı savaş verirdi.

he-man

Hayalet Avcıları – 1984
İlk olarak film, daha sonrasında çizgi film olan Hayalet Avcıları’nın, introsu ve müziği hiçbir zaman aklımızdan çıkmadı. Seksenlerin önemli sembollerinden biri olan Hayalet Avcıları 1984 yılında gösterilmeye başlandı. Dört bilim adamı, tehlikeli hayaletleri elektrik süpürgesine hapsederdi. E bizde seyretmelere doyamazdık!

Kalimero
Kalimero’dan aklımızda kalan o cümle “Ama haksızlık bu, öyle değil mi?”. Yarım yumurta kabuğu ile dolaşan, her şeyin güzel bir yanını ortaya çıkarmaya çalışan, sürekli olarak başına iş açan Kalimero, tatlı görüntüsü ve sesiyle herkesin sevgilisiydi.

Taş Devri
Koşarak sürülen eski arabalar, ilginç kıyafetler, Çakmaktaş ve Moloztaş aileleri. Bir taş devri ancak bu kadar sevilebilirdi! Şimdi gösterilirse soluksuz bir şekilde, binlerce insanın tekrardan izleyeceğinden eminiz.

tas-devri

Şirinler
Her defasında “İyi bir çocuk olursanız, bir gün siz de Şirinler’i görebilirsiniz” dediler. Fakat hiçbir zaman görmedik; sevgimiz de hiçbir zaman azalmadı. Hep, bir gün Şirinler’i

sirinler

Tweety Şirin ve akıllı kuş Tweety
Tweety Şirin ve akıllı kuş Tweety ile onu yakalamak için her yolu deneyen Sylvester adlı kedinin maceralarını konu alıyordu.

Tweety

Pembe Panter
Pembe Panter Herkesin ıslıkla müziğini çaldığı Pembe Panter, sessiz sakin dolaşarak tüm olayları çözerdi. Peter Sellers’in oynadığı Pembe Panter filmleri serisinden sonra popülaritesi tavana vurmuştu.

pembe-panter

Temel Reis
Temel Reis Efsane denizci Temel Reis, genellikle sevgilisi Safinaz’ı elinden almaya çalışan ezeli rakibi Kabasakal’la mücadele ederdi. Çizgi filmdeki tüm kötü adamlarla savaşmak içinse tek bir silahı vardı: bir kutu ıspanak. Ispanağı yer yemez bir anda pazuları şişen Temel Reis’in kimse karşısında duramazd

temel-reis

Casper
Casper Arkadaş bulmak için dolaşan sevimli hayalet Casper, herkes ondan korktuğu için kimseye yaklaşamazdı. Ama her bölümün sonunda, yaptığı bir kahramanlık sayesinde, mutlaka herkesin sevgi ve hayranlığını kazanmayı başarırdı.

Tom ve Jerry
Tom ve Jerry En meşhur çizgi filmlerden biriydi. Cüretkâr fare Jerry ile onu yakalayıp yemek için elinden geleni yapan kedi Tom’un yaşadığı maceralar anlatılırdı. Maceraların sonunda ise kazanan mutlaka Jerry olurdu.

Clementine
Clementine Fransızca jenerik şarkısıyla da unutulmazlar arasında giren bu çizgi filmde uçak kazası geçirip sakat kalan Clementine’in serüvenleri konu ediliyordu. Clementine, uçan küresiyle dolaşan Hemera adlı cadıyla tüm dünyayı gezerek maceradan maceraya koşuyordu.

celemntine

Nils ve Uçan Kaz
Nils ve Uçan Kaz Uçmayı öğrenmiş bir kaz ve parmak çocuk olan Nils’in beraber yaşadıkları maceraları konu alıyordu.

Nils ve Uçan Kaz

Ayı Yogi
Ayı Yogi Bir grup arkadaşını yanına alıp garip bir gemi ile dolaşan, maceradan maceraya koşan şaşkın ayı “Ayı Yogi”, başına bin türlü iş açar, panik içinde sağa sola koşuştururdu.

Ayı-Yogi-cizgi-film

Şeker Kız Candy
Şeker Kız Candy Bebekken yetimhaneye bırakılan Candy çok zengin bir aile tarafından evlatlık alınır. Candy’nin tek hayali aşık olduğu “tepedeki prens”i tekrar görebilmektir.

Şeker Kız Candy

Ninja Kaplumbağalar
Ninja Kaplumbağalar Japon Sensei Splinter, dört kaplumbağası ile yeraltında saklanırken Shredder’ın mutasyon ışınlarına maruz kalınca kendisi fareye kaplumbağalar da birer savaşçıya dönüşüyorlardı. Rönesans sanatçılarının isimlerini taşıyan kaplumbağalar her bölümde Shredder’la savaşıyorlardı.

Miki Mause
Miki Fare Dünyanın en meşhur faresi Miki Fare, Pluto isminde bir köpekle birlikte yaşardı. Sevgilisi ise kafasında kocaman kurdelesi olan Mini idi. Donald ve Gufi en iyi arkadaşlarıydı, beraber maceradan maceraya koşar, bin türlü kılığa girerlerdi.

Miki Fare

Donald Amca
Donald Amca Sinirli ve huysuz ördek Donald Amca’nın Deyzi isminde bir sevgilisi ve üç yaramaz yeğeni vardı. Donald’ın başı sürekli küçük yaratıklarla dertteydi.

donald

Duffy Duck Bugs Bunny
Duffy Duck Bugs Bunny’nin arkadaşlarından biri olan bu ördek, sürekli başına bela alır, karşılığında da bol bol dayak yerdi. Özellikle Bugs Bunny buna etmediğini bırakmaz, kafasına örsle vurup gagasını ensesinden çıkartırdı.

Duffy Duck Bugs Bunny

Woody Woodpecker
Woody Woodpecker Kırmızı saçlı mavi bir ağaçkakandı. En acayip özelliği tuhaf kahkahasıydı

Tazmanya Canavarı
Tazmanya Canavarı Gerçek bir canavardı. Ne var ne yok yer, ortalığı silip süpürürdü.

Tazmanya Canavarı

Voltran
Voltran Dizinin ana karakterleri 5 adet mekanik aslan robot ve bu robotları kumanda eden (pilot) 5 kahraman savaşçıdır. Her aslanın ayrı bir yeteneği vardır. Ancak bu 5 aslan bir tehlike anında bağımsız savaşabildikleri gibi bir araya gelerek dev bir robot olan Voltran’ı oluşturmaktadırlar.

voltran

Susam Sokağı
Susam Sokağı Bir mahalle ortamında geçen program, gerçek ve kukla karakterlerden oluşuyordu. Eğitici, öğretici ve eğlendirici öğeleriyle okul öncesi ve erken dönem okul çocukları için sevilen ve takip edilen bir program olmakla birlikte, o yıllarda bir kültür olmuş, aynı zamanda TRT klasikleri arasına girmiştir.

susam-sokagi

Muppet Show
Muppet tabir edilen kuklalar ekseninde geliştirilmiş olan televizyon şovunun ana karakteri Kermit adlı bir kurbağaydı. Kermit gösteri süresince sahneyi idare eden, konukları rahat ettirmeye çalışan, gösteri sanatçıları arasındaki problemleri halletmeye çalışan hareketli bir karakter olarak sunuluyordu.

Muppet Show