Game of Thrones, The Walking Dead, West World, House of Cards ve American Horror Story bugünlerde tüm dünyada izlenen ve bilinen dizileri… Peki ekran tarihinde özel bir yeri olan 1980’li yıllara ne izleniyordu. İşte beyazperde’nin derlediği 80’li yıllara damga vuran yerli ve yabancı diziler…

Aşağıda Sizler İçin Oluşturduğum Resim Galerisini Gezin. Çok Hoşunuza Gidecek.

Köle İsaura
Brezilya dizilerinin patlama yapmasına neden olan Köle İsaura’da; 1835 yılında Brezilya, Rio de Janerio’daki bir çiftlikte Kumandan Almedia’nın ve çiftlik yöneticisi Miguel’in kölesi olarak dünyaya gelen bir kölenin acı dolu hayatını anlatıyordu.

Escrava Isaura (Köle Isaura) - 1976
Escrava Isaura (Köle Isaura) – 1976

Magnum, P.I
Magnum, P.I Ekranın unutulmaz dedektiflerinden Thomas Magnum’un Hawaii’de geçen maceralarını işliyor.

Altın Kızlar

Emmy ve Altın Küre ödüllü dizi, Miami’de aynı evi paylaşan dört kadının gündelik maceralarını takip ediyor.

Altın Kızlar

Dallas
Tüm karakterleriyle hafızalara kazınan Dallas, televizyon tarihinin en uzun soluklu dizilerinden. Yayınlandığı dönem ülkemizde de geniş bir izleyici kitlesi yaratan dizi, varlıklı Ewing ailesinin çalkantılı hayatını işledi.

DALLAS

Cheers
ABD televizyonlarının en popüler sitcom dizilerinden biri olan Cheers, 1982 ve 1993 yılları arasında tam 11 sezon boyunca ekranda kaldı.

Cheers dizisi

Mavi Ay
Cybill Shepherd ve Bruce Willis’i başrollerde buluşturan dizi, iki dedektifin hayatını dram, komedi ve romantizm dolu bir üslupla ekrana taşıdı. Türünün ilk örneklerinden biri olan dizi, özgün müziğiyle de hafızalara kazındı. Ülkemizde Bruce Willis’in tanınması ve sevilmesi bu film ile başladı denilebilir.

Mavi Ay

Family Ties
1982-89 arası izleyiciyle buluşan Family Ties, genç cumhuriyetçi Alex P. Keaton ile eski hippi ebeveynleri arasındaki ilişki üzerinden kültürel liberalizm sona erişini gözler önüne seriyor.

Family Ties

Seinfeld
80’lerin sonunda Larry David ve Jerry Seinfeld tarafından yaratılan Seinfeld yıllar içerisinde televizyonun en ikonik komedilerinden birine dönüştü.

Seinfeld

Cosby Ailesi
80’ler denildiğinde akla gelen ilk yapımlardan biri olan Cosby Ailesi, izleyiciye Brooklyn’de yaşayan Huxtable ailesini takdim etti.

Cosby Ailesi

ALF
80’lerin en hit yapımlarından ALF, dünya dışı bir gezegenden gelen Alf ve birlikte yaşadığı Amerikalı Tanner ailesini izliyor.

ALF

Bizim Ev
Türkiye’de de geniş bir hayran kitlesi yaratan Fuller House, bir baba, üç kızı ve yakın çevrelerindeki insanların hayatlarından kesitlere yer verdi.

Bizim Ev

Roseanne
Amerikan televizyonunun en sevilen dizilerinden biri olan Roseanne, geçtiğimiz yıl yepyeni bölümleriyle tekrar izleyici karşısına çıkmıştı.

Roseanne

Miami Vice
80’lerin New Wave kültürünü ve müziğini gözler önüne seren dizi, Miami’de sivil polis olarak göreve çıkan iki kafadarın hikayesini işliyor.

The Wonder Years
1988 – 1993 yılları arasında ekranda kalan dizi, yayın hayatı süresince reytinglerde en üst sıralarda yer aldı.

The Wonder Years

MASH
1970 yapımı MASH filminden uyarlanan dizi, Kore Savaşı sırasında Güney Kore’deki bir hastanede görev yapan bir grup doktorun maceralarını işliyor.

Designing Women
Şimdilerde yeniden ekrana uyarlanan Designing Women yedi sezon boyunca izleyiciyle buluştu; bir tasarım firmasında çalışan dört kadınla bir adamın gündelik hayatını takip etti.

Designing Women
Designing Women

Night Court
80’lerin ortasında ekrana “merhaba” diyen dizi, Manhattan’daki bir mahkemenin gece mesaisini ekrana taşıyan bir durum komedisi.

Night Court dizi

Mac Gyver
Birleşik Devletler’e bağlı gizli bir teşkilat için çalışan ajan Angus MacGyver’ın maceraları yedi yıl boyunca ekranları süsledi. Çok kardeşimiz fiziksel bir çıkmazdan kurtulmak için bu filim sayesinde yani Mac Gyver a özenerek iyice saçmalayarak kendisini daha da kötü durumlara sokmuş olabilirler. :))

Mac Gyver

Hill Street Blues
İlk sezonuyla sekiz dalda Emmy kazanan dizi, isimsiz bir Amerikan kasabasındaki polis merkezinde çalışan bir grup polisin hayatını işliyor.

Hill Street Blues dizi
Hill Street Blues dizi

Taxi
En İyi Komedi Dizisi dahil 18 dalda Emmy kazanan yapım, New York City’de yaşayan taksi şoförlerinin gündelik yaşantısını ekrana taşıdı.

Taxi dizi

Murphy Brown
Durum komedisi türündeki Murphy Brown, 10 yıl boyunca araştırmacı gazeteci Murphy Brown’ın gündelik yaşantısını takip etti.

The Dukes of Hazzard
1975 yapımı Moonrunners filminden esinle ekrana taşındı.

L.A. Law
1986’da ekrana gelen L.A. Law, dönemin toplumuna ayna tutarak kürtaj, ırkçılık, eşcinsel hakları, cinsel şiddet ve AIDS gibi bir dizi temayı masaya yatırdı.

Cagney & Lacey
Şimdilerle devam dizisiyle gündemde olan Cagney & Lacey, zıt karakterlere sahip iki kadın polisin maceralarını işliyor.